چرا قیمت گوشی با ارزان شدن دلار ارزان نمی شود؟

این دیالوگ مرسوم روزگار ماست که “با بالارفتن دلار در لحظه قیمت‌ها گران می شود اما با ارزان شدنش گویا نمی خواهند باور کنند که نوبت ارزان شدن است.” در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم چرا قیمت گوشی با ارزان شدن دلار ارزان نمی شود؟

چرا گوشی ارزان نمی شود؟

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به اینکه قیمت گوشی متناسب با نرخ ارز کاهش نیافت، گفت: اگرچه در هفته های اخیر نرخ ارز کاهش پیدا کرده اما بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای واردات گوشی همراه را تامین نمی‌کند، حتی در صورت تامین ارز در حال حاضر نقل و انتقال دلار با سختی انجام می‌گیرد.

دولت توان تخصیص دلار برای واردات موبایل را ندارد

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علیرغم کاهش نرخ دلار قیمت گوشی همراه تغییر چندانی نداشت که یکی از دلایل این امر را می‌توان ناتوانی در انتقال ارز به خارج از کشور برشمرد، افزود: دولت توان تخصیص دلار برای واردات موبایل را ندارد.

تخصیص ارز برای واردات گوشی همراه جزو مسائل ضروری نیست

وی عدم تخصیص ارز برای واردات گوشی همراه را تعمدی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر که در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم بهتر است ارز برای مسائل حساس و ضروری به کار رود و واردات گوشی همراه در شرایط کنونی جزو مسائل حساس و اصلی نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: برای پایداری در نرخ ارز در وهله نخست باید از میزان واردات کاست و در مرحله بعدی به صادرات افزود تا بتوان ذخایر ارزی کشور را حفظ کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بهتر است به جای تعویض مکرر گوشی همراه آنها را به روز کرده و اپلیکیشن های جدید بر روی آنها نصب کرد چراکه در تحریم شرایط با زمانی که گوشی به راحتی وارد کشور می‌شد، متفاوت است.

منصوری به توزیع ناعادلانه پول و ثروت در کشور اشاره کرد و یادآور شد:

خرید گوشی گران تر از ۱۰ میلیون تومان برای افرادی که درآمدشان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، کار ممکن و راحتی نیست بنابراین فقط عده محدودی می‌توانند این گوشی‌ها را خریداری کنند و این میل و تقاضا باعث خروج ارز از کشور و نابسامانی در وضعیت اقتصادی می‌شود.

افزایش تولید موبایل ایرانی (؟!)

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بهترین راهکار برای تامین نیاز بازار به گوشی همراه را افزایش تولید موبایل ایرانی دانست و بیان کرد:

گوشی ایرانی می‌تواند تا حدودی (!!) نیاز مردم را تامین کند که با خرید این گوشی‌ها تولیدکننده می‌تواند گام های موثری در راستای ارتقاء و بهبود کیفیت موبایل داخلی بردارد.

نظر شما چیست؟ به نظر می رسد موبایل پرچمدار باید تا مدتی آرزوی دست نیافتنی کاربران باشد. آرزویی که حتی شاید اگر از نظر مالی مشکلی وجود نداشته باید اما نگرانی از بابت افزایش دزدی و موارد دیگر اجازه چنین ریسکی برای هزینه کردن را ندهد.

نوشته چرا قیمت گوشی با ارزان شدن دلار ارزان نمی شود؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.