گوشی بومی با قیمت ۱.۵ میلیون تومان و تحت قرارداد با اپراتور در دستور کار است

دو ماه پیش بود که در ترنجی خواندیم اندروید سفارشی سازی شده داخلی در انتظار گوشی‌های هوشمند بومی است. امروز اما خبر از وزیر ارتباطات می رسد که گوشی بومی با قیمت ۱.۵ میلیون تومان و تحت قرارداد با اپراتور در دستور کار است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

گوشی بومی با قیمت ۱.۵ میلیون تومان

وزیر ارتباطات با گوشی GLX

وزیر ارتباطات از تلاش دولت برای عرضه یک گوشی مناسب یک و نیم میلیون تومانی «ساخت داخل» خبر داده و تاکید کرده که تست‌های اولیه این گوشی توسط صد کاربر انجام شده تا بتوان ایرادات آن را برطرف کرد و یک گوشی کاربردی به دست مصرف کنندگان رساند. از مهم تر حتی این که این دستگاه تحت قرارداد با اپراتور ارایه خواهد شد.

«محمد جواد آذری جهرمی» در گفتگوی خود با روزنامه ایران درباره برنامه جدی وزارت ارتباطات برای تامین گوشی ارزان قیمت مورد نیاز مردم توضیحاتی ارائه داده و مشکلات ارزی و شرایط تحریم را عمده‌ترین دلایل ایجاد آشوب و بالا رفتن قیمت‌ها در بازار موبایل معرفی کرده است:

«به دلیل مشکلات ارزی و شرایط تحریم زنجیره تامین تلفن همراه در کشور دچار اختلال شده به همین علت قیمت تلفن همراه افزایش پیدا کرده است. شاید شما در بین همکاران خود دیده اید فردی با اینکه صفحه نمایش گوشی اش آسیب دیده اما با سختی با آن گوشی کار می کند چون قیمت همان گوشی چند برابر شده و اگر گوشی فردی به سرقت برود شاید توان خرید دوباره همان مدل گوشی را نداشته باشد.»

آذری جهرمی

آذری جهرمی

جهرمی تاکید کرده که نمودارها و آمارها نشان می‌دهد که شاخص توسعه فناوری به ویژه در بخش تلفن همراه رو به افول است و دچار افت شده است؛ او این مساله را نگران کننده تلقی کرده و اذعان داشته که همین موضوع باعث شد تا دولت بخواهد یک گوشی کاربردی با قیمت مناسب را برای مردم تهیه کند:

«یکی از شاخص های توسعه فناوری که ما بررسی می کنیم مثلا تعداد خانواده‌های که کامپیوتر دارند یا تعداد افرادی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند و ما مشاهده کردیم که شاخص تلفن همراه، دچار افت شده و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم. به همین علت نگاه کردیم دیدیم در کشور ظرفیت داخلی برای تولید تلفن همراه وجود دارد. پس بنا را بر حمایت از این شرکت ها گذاشتیم تا یک گوشی مناسب و ارزان قیمت در حدود یک و نیم میلیون تومان در اختیار مردم بگذاریم

جهرمی در این مصاحبه به طور علنی اعلام نکرده دقیقا چه شرکتی این گوشی‌ها را تولید کرده ولی با توجه به پست اینستاگرامی که قبلا منتشر ساخته بود، احتمالا این شرکت همان شرکت GLX است و گوشی مذکور نیز «آریا» نام دارد.

گوشی وزیر ارتباطات چه مدلی است؟ پاسخ رسمی وزیر

در هر حال او در ادامه صحبت‌های خود با روزنامه ایران اعلام کرده که دولت تعدادی از این گوشی‌ها را خریده و صد گوشی را نیز طی یک فراخوان اینستاگرامی به صد علاقه‌مند ارسال کرده تا نظرات آنها را با توجه به قیمت گوشی جویا شود. او همچنین گفته که خودش هم یکی از همین گوشی‌ها را دارد:

«اولین حمایت ما این بود که تعدادی از این تلفن ها را گرفتیم که گوشی خودم نیز از همین گوشی است و حدود ۱۰۰ گوشی نیز با فراخوانی در اینستاگرام به علاقمندان ارسال کردیم و در مقابل قیمت تلفن همراه، تنها از کاربران خواستیم یک صفحه از تجربیات خود از استفاده تلفن همراه را برایمان ارسال کنند. از این ۱۰۰ صفحه که کاربران ارسال کردند، ۱۰۰ مورد اشکال جدی در طراحی این تلفن همراه وجود داشت که برای تولید کننده فرستادیم و گفتیم اگر این ۱۰۰ ایراد برطرف شود برای ورود به بازار از آنها حمایت ویژه می کنیم.»

حمایت ویژه‌ای که جهرمی از آن صحبت به میان می‌آورد به این صورت است که دولت قصد دارد تا این گوشی‌ها را با کمک اپراتورها به صورت باندل عرضه کند و منابع مالی این طرح حمایتی را نیز از پست بانک تامین کند. جهرمی باور دارد آنها می‌توانند در همین راستا کاری کنند تا اپراتورهای کشور این گوشی‌ها را به کاربران عرضه کنند و قسط آن نیز از قبض تلفن همراه کاربر کسر شود:

«این روش کمک می کند به عده ای که تلفن همراه نیاز دارند اما توان مالی برای خرید ندارد از این طریق بتوانند گوشی را به صورت اقساطی تهیه کنند و نکته بعدی این حمایت باعث میشود بازار تلفن همراه داخلی نیز رونق پیدا کند.»

نصب اندروید بومی روی گوشی بومی اجباری نیست

جهرمی تاکید کرده که روی این گوشی‌ها سیستم عامل بومی قابل نصب است ولی اجباری برای نصب این سیستم عامل بومی وجود نخواهد داشت و کاربران صرفا در صورت علاقه‌مندی خود می‌توانند به سمت استفاده از این سیستم عامل سو پیدا کنند.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید کاربران از این ایده استقبال کنند؟

نوشته گوشی بومی با قیمت ۱.۵ میلیون تومان و تحت قرارداد با اپراتور در دستور کار است اولین بار در ترنجی پدیدار شد.