دلیل کندشدن اینستاگرام در شهریور ۹۸ کاهش پهنای باند توسط وزارت ارتباطات است؟

اینستاگرام رسما تنها شبکه اجتماعی محبوب فیلترنشده خارجی درون کشور است که خیلی از کاربران با آن آشنایی دارند. احتمالا شما هم در شهریور ۹۸ شاهد کندشدن سرعت دسترسی به اینستاگرام هستید. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم آیا دلیل کندشدن اینستاگرام در شهریور ۹۸ کاهش پهنای باند توسط وزارت ارتباطات است؟

دلیل کندشدن اینستاگرام در شهریور ۹۸

اینستاگرام

مدتی است که شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام در کشور با اختلال‌های جدی مواجه شده است و کاربران بارها نسبت به این موضوع در صفحات اجتماعی رسمی وزیر ارتباطات واکنش نشان داده‌اند. برخی از کاربران معتقدند که پهنای باند این شبکه اجتماعی به شکل عمدی کاهش پیدا کرده است، اما معاون وزیر ارتباطات این موضوع را تکذیب کرده است.

مدتی است که شبکه اجتماعی اینستاگرام در کشور با اختلال‌های جدی مواجه شده است و شاهد کندی سرعت و باز نشدن پیام‌ها و حتی در برخی از موارد عدم اتصال به سرورهای اینستاگرام هستیم. در حال حاضر استفاده از اینستاگرام با اینترنت همراه اول بدون تغییر آی پی ممکن نیست، به شکلی که حتی فیدهای اولیه این شبکه اجتماعی با اینترنت همراه اول آپدیت نمی‌شود و پیام‌های ارسال شده توسط افراد در دایرکت قابل مشاهده نیست.

دایرکت اینستاگرام بدون فیلترشکن به صورت ناقص عمل می کند

این موضوع باعث شده بود تا شایعه‌هایی در خصوص کاهش عمدی پهنای باند اینستاگرام در کشور مطرح شود. البته با توجه به شواهد موجود و طولانی شدن روند اختلال‌های اینستاگرام در کشور، این شایعه تا حدی قابل باور به نظر می‌رسد، اما به تازگی معاون وزیر ارتباطات این موضوع را کاملاً تکذیب کرده است.

به گزارش مهر، به دلیل بروز برخی اختلالات مقطعی و کند شدن دسترسی کاربران به شبکه اجتماعی اینستاگرام، برخی اخبار غیررسمی از اقدام وزارت ارتباطات برای کاهش پهنای باند اینترنت برای دسترسی به این شبکه اجتماعی حکایت دارد. در همین راستا حمید فتاحی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگو با خبرنگار مهر، این موضوع را کاملا بی پایه و اساس عنوان کرده است. حمید فتاحی در خصوص این موضوع توضیحات بیشتری داد و اعلام کرد:

به طور کل موضوع محدود کردن و محدودسازی در حیطه اختیارات وزارت ارتباطات نیست و تنها در صورتی که به ما دستور داده شود موظف به انجام آن هستیم. در زمینه محدودسازی شبکه اجتماعی اینستاگرام و کاهش پهنای باند دسترسی به این شبکه نیز، دستوری از مراجع ذی‌ربط نداشته ایم و چنین چیزی در برنامه نیست.

حمید فتاحی در ادامه سخنان خود به شایعه‌های منتشر شده در خصوص پهنای باند اختصاص شده به اپلیکیشن و سایت‌های خارجی در کشور اشاره کرد و گفت:

گفته می شود بیش از ۹۰ درصد پهنای باند کشور در اختیار اپلیکیشن های خارجی قرار دارد، رقم درستی نیست.

شما شاهد این کاهش سرعت اینستاگرام بوده اید؟ دایرکت شما بدون فیلترشکن به راحتی کار می کند؟

نوشته دلیل کندشدن اینستاگرام در شهریور ۹۸ کاهش پهنای باند توسط وزارت ارتباطات است؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.