هزینه فیلترینگ هوشمند ۱۱۰ میلیارد تومان تا به اینجای کار

تقریبا از ابتدای ورود اینترنت به کشور و همه‌گیرتر شدن آن دولت به این نتیجه رسیده بود راه چاره جلوگیری از انتشار مطالب مستهجن و نامناسب سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی، فیلتر کردن تمامی محتوای یک سایت نیست و به همین دلیل طرح فیلترینگ هوشمند محتوا راه اندازی شد. شاید برای شما جالب باشد که هزینه فیلترینگ هوشمند ۱۱۰ میلیارد تومان تا به اینجای کار است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

هزینه فیلترینگ هوشمند

هزینه فیلترینگ هوشمند

در ابتدا اعلام شده بود این طرح ۱۱۰ میلیارد تومان هزینه در بر داشته، اما در حال حاضر مشخص نیست از تجهیزات مرتبط با آن کجا استفاده می‌شود.

فیلترینگ هوشمند این امکان را فراهم می‌کرد که برخلاف روش‌های قدیمی فیلترینگ، دسترسی کامل کاربران به یک سایت محدود نشود، بلکه تنها محتوای نامناسب و غیرمجاز بر روی آن سایت مسدود شود. فیلترینگ هوشمند قرار بود تا در سال ۹۴ اجرایی شود، اما به دلیل برخی از مشکلات فنی اجرای این پروژه به سال ۹۵ موکول شد.

در آن زمان ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره‌ی میزان موفقیت فیلترینگ هوشمند گفته بود که چاره‌ای جز فیلترینگ هوشمند نداریم و این برنامه باید موفق شود. حتی محمد جواد آذری جهرمی در زمان ریاست شرکت ارتباطات زیرساخت درباره میزان موفقیت فیلترینگ هوشمند گفته بود:

مجریان این کار اعتقاد دارند که‌ آنچه در این خصوص صورت گرفته، موفقیت‌آمیز بوده و تلاش بر آن است که در اجرای این طرح سرعت عمل بیش‌تری وجود داشته باشد. در فاز سوم این طرح که به بحث رمزگذاری‌ها اشاره می‌شود که لازم است برای سالم‌سازی فضای مجازی کشور در این حوزه نیز شرایط‌مان تقویت شود.

اما پس از مدتی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام که به عنوان پایلوت اجرای طرح فیلترینگ هوشمند انتخاب شده بود، به فناوری رمز نگاری امن محتوا مجهز شدند و عملا پروژه فیلترینگ هوشمند بر روی این شبکه‌ اجتماعی که یکی از مهم‌ترین هدف‌های این پروژه بود متوقف شد. وزیر ارتباطات وقت، محمود واعظی با اشاره به توافق‌هایی با مدیران اینستاگرام، اظهار کرد که اگر مشکل از مبدأ حل شود، تجهیزات فیلترینگ هوشمند را در جای دیگر استفاده می‌کنیم.

اینستاگرام

اینستاگرام

زمانی که موضوع فیلترینگ هوشمند مطرح شد، علی‌اصغر عمیدیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص سرمایه گذاری کلان انجام شده برای این پروژه اعلام کرد که:

۱۱۰ میلیارد تومان قرارداد میان وزارت ارتباطات و صاحب نظران و متخصصین توانمند در بحث فیلترینگ هوشمند منعقد شده است. فیلترینگ هوشمند یک جنگ الکترونیک آنلاین است که ۱۱ دانشگاه در حال بررسی هستند تا فیلترینگ هوشمند را روزبه‌روز توانمندتر سازند تا در این جنگ الکترونیک آنلاین موفق باشند.

اخیراً با طرح پرسشی از سازمان فناوری اطلاعات ایران، در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که یکی از خدمات دولت هوشمند اعلام شده، در پاسخ به این سوال که چه میزان هزینه برای فیلترینگ هوشمند صرف شده است، این پاسخ داده شده که در خصوص موضوع فیلترینگ هوشمند هیچ هزینه‌ای انجام نشده است و موضوع فیلترینگ هوشمند به این سازمان مربوط نیست.

صرف‌نظر از این پاسخ به سوال درباره‌ی سرمایه‌گذاری روی پروژه فیلترینگ هوشمند، و اینکه فیلترینگ هوشمند دقیقا به کدام بخش از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مربوط است اخیرا اظهار نظر رسمی درباره وعده‌هایی که درباره‌ی استفاده از تجهیزات فیلترینگ هوشمند در جای دیگر، داده شده و یا این‌که با توقف فیلترینگ هوشمند، پالایش فضاهایی که از این پروژه استفاده می‌کردند، در چه شرایطی به سر می‌برد، انجام نشده است.

کارشناسان هم معتقدند با صرف هزینه‌های میلیارد تومانی برای پروژه‌ای مانند فیلترینگ هوشمند، امکان حمایت از پروژه‌های دانشجویی، پرداخت وام به شرکت‌های دانش‌بنیان، پیشبرد شبکه ملی اطلاعات، حمایت از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی و بسیاری اقدامات دیگر وجود دارد.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید فیلترینگ هوشمند موفق بوده است؟

نوشته هزینه فیلترینگ هوشمند ۱۱۰ میلیارد تومان تا به اینجای کار اولین بار در ترنجی پدیدار شد.