دیروز بود که در ترنجی خواندیم شرایط رجیستری گوشی مسافری تغییر کرد و شاهد حذف معافیت و محاسبه عوارض با قیمت دلار روز بودیم. این تصمیم در پی حواشی و مشکلاتی اتخاذ شده است که در هفته و روزهای اخیر، گریبان گیر واردات گوشی‌های مسافری شده است. موج جدید افزایش قیمت گوشی‌های موبایل، در یک قدمی این بازار قرار گرفت. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

افزایش قیمت گوشی

بازار موبایل

قوانین امکان رجیستر گوشی‌های مسافری، به صورت شفاف در گذشته اعلام شده بود. هر مسافر می‌تواند با استفاده از کد ملی و مشخصات شخصی خود، تنها یک گوشی موبایل را از کشورهای دیگر وارد ایران کرده و به صورت قانونی مورد استفاده قرار دهد. در خرداد ماه سال جاری نیز امکان رجیستر گوشی‌هایی که به صورت غیر مسافری وارد کشور شده بودند نیز در راستای حمایت از طرح‌های مبارزه با قاچاق کالا استارت خورد.

چندی پیش، خبر غیر فعال شدن ۳۰ هزار گوشی موبایل، به دلیل تخلف در ثبت سامانه رجیستری، انتقادهای بسیاری را در پی داشت. برخی از وارد کنندگان و البته سودجویان، با سوءاستفاده از معافیت واردات گوشی‌های موبایل به صورت مسافری، اقدام به ورود هزاران گوشی موبایل به صورت غیر قانونی کرده و در این راستا از مشخصات و کد ملی مسافرانی استفاده کرده بودند که حتی در برخی موارد، از رجیستر یک گوشی به نام خود بی خبر بودند.

متأسفانه به دلیل سوءاستفاده از این طرح، معضلات بسیاری در سر راه آن قرار گرفته و پس از خبر غیر فعال کردن نزدیک به 30 هزار گوشی موبایل، اینک این داستان وارد فاز جدیدی شده است. سخنان تازه وزیر صنعت، آقای «رضا رحمانی» مهر تأییدی بر افزایش قیمت گوشی‌های موبایل در روزهای آینده خواهد بود.

آقای رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران پس از اشاره به حذف طرح معافیت 80 دلاری واردات گوشی‌های موبایل به صورت مسافری گفت:

مادامی که تولیدات داخلی برای مصرف کافی نباشد، نباید تعرفه‌ها را افزایش دهیم. وی در ادامه گفت: تولید گوشی‌های موبایل داخلی به حدی نیست که بتوان تأثیر آن را به وضوح مشاهده کرد؛ با این وجود سیاست ما بر اساس حمایت از تولیدات داخلی، با امکان رسیدن به حد کفایت است.

بازار موبایل هند چارک دوم سال ۲۰۱۹

بازار موبایل

با این وجود تولید موبایل داخلی به نسبت مصرف آن، رقمی بسیار جزئی است. آقای رحمانی با بیان اینکه از سرمایه‌گذاری در این زمینه حمایت می‌کنیم ادامه داد:

در سال گذشته نزدیک به 200 هزار گوشی موبایل در کشور تولید شده و چنین فعالیت‌های مستلزم سرمایه گذاری‌های سنگین است. این در حالی است که از سویی شاهد پیشرفت سریع تکنولوژی هستیم.

از سوی دیگر، به گفته فروشندگان موبایل، با وضع قوانین جدید، عوارض گوشی‌های موبایل افزایش یافته و به عنوان مثال عوارض واردات یک گوشی پرچمدار مانند آیفون ۱۱ پرو مکس به حدود ۳ میلیون تومان خواهد رسید. عوارض گمرک یک گوشی موبایل که تا پیش از این ۱۴۵ هزار تومان بوده است، به رقم ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید!

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این تصمیم کارشناسانه است؟

نوشته افزایش قیمت گوشی به دلیل افزایش هزینه رجیستری گوشی مسافری اولین بار در ترنجی پدیدار شد.