متاسفانه طرح رجیستری موبایل سبب شده تا زمینه ای برای کلاهبرداران ایجاد شود تا با ارسال پیامک جعلی (و عجیب است که شناسایی نمی شوند!) علاوه بر درخواست مبلغ اولیه، اطلاعات کارت آن ها را ثبت کند تا پس از آن قربانی مورد حمله های مکرر فیشینگ قرار بگیرد. امروز همتا در کانال خود می گوید که پیامک جعلی رجیستری برای پرداخت هزینه دوباره را جدی نگیرید. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

پیامک جعلی رجیستری

پیامک جعلی همتا

همتا در کانال اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) اعلام کرد:

اخیرا پیامکی برای برخی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند. کاربر از طریق لینک موجود در این پیامک‌ها به صفحه‌ای شبیه به سامانه اینترنتی گمرک و سپس به صفحه‌ای هدایت می‌شود که ظاهر آن شبیه درگاه‌های پرداخت (فیشینگ) است و مشخصات کارت بانکی از کاربر دریافت می‌شود.

جالب است که آن ها هزینه اولیه کمی را عنوان می کنند تا کاربر بدون معطلی به صفحه پرداخت برود، غافل از اینکه این یک درگاه فیشینگ است.

همتا به کاربران هشدار داده است که این روش، یکی از شیوه‌هایی است که کلاهبرداران برای دستبرد زدن به حساب بانکی افراد از آن استفاده می‌کنند. از این رو ضروری است در صورت ملاحظه چنین مواردی، مراتب در اسرع وقت از طریق بخش گزارش مردمی درگاه اینترنتی پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir گزارش شود.

سامانه ثبت و رجیستری تلفن همراه همچنین از کاربران خواسته که به موارد زیر توجه کنند:

  1. ۱- هرگونه اطلاع‌رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، از طریق سرشماره پیامکی HAMTA انجام می‌گیرد. همچنین در صورت دریافت هرگونه پیامک با محتوای مشکوک، می‌توانید موضوع را با مرکز پاسخگویی سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب در ۷ روز هفته طرح کنید تا راهنمایی‌های لازم ارائه شود.
  2. ۲- ثبت تلفن همراه مسافری و پرداخت عوارض مربوط به آن صرفاً از طریق زیر دامنه گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister انجام می‌شود.
  3. ۳- پیش از هرگونه پرداخت حتماً باید از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شد.

ویژگی‌های اولیه درگاه پرداخت معتبر عبارتند از:

  1. الف- عبارت https و همچنین علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبز رنگ) در ابتدای آدرس درگاه پرداخت وجود دارد.
  2. ب- درگاه پرداخت زیردامنه ای از دامنه shaparak.ir است (هرگونه ترکیب دیگری از کلمه shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از ir. غیرمجاز است، به عنوان مثال ترکیب هایی نظیر shapaarak یا shaparack نامعتبر هستند)
  3. ج- برای اطلاع از آدرس درگاه های پرداخت اینترنتی معتبر، می‌توان به تارنمای کاشف به آدرس kashef.ir مراجعه کرد.

این پیامک برای شما هم ارسال شده است؟ حتما این مطلب را برای اطرافیان خود ارسال کنید تا فریب نخورند.

نوشته پیامک جعلی رجیستری برای پرداخت هزینه دوباره را جدی نگیرید اولین بار در ترنجی پدیدار شد.