ماجرای طرح شاسی بلند ایران خودرو گنو چیست؟ تولید می شود؟

احتمالا طرح مفهومی شاسی بلند ایرانی گنو در فضای مجازی را دیده اید. هفته پیش همینجا در ترنجی واکنش ایران خودرو به طرح شاسی بلند ایرانی ارایه شده را خواندیم. کاربران از ایران خودرو خواستند تا آن را به مرحله تولید برساند، اما ایران خودرو اعلام کرد امکان تولید این شاسی بلند وجود ندارد چرا که این طراحی اصول اصلی را رعایت نکرده و برمبنای پلتفرم خاصی نیست. اما پرسش اینجاست که آیا ایران خودر نمی تواند این طرح را خود برمبنای پلتفرم های معتبر پیاده کند؟ در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم ماجرای طرح شاسی بلند ایران خودرو گنو چیست؟ تولید می شود؟

شاسی بلند ایران خودرو گنو

شاسی بلند ایران خودرو

در حال حاضر بسیاری از مشتریان به خودروهای شاسی بلند و کراس اوور علاقه دارند و به همین دلیل کلاس خودروهای شاسی بلند به محبوب‌ترین کلاس خودرو سواری در جهان تبدیل شده است. این را به راحتی می توان از استقبال کاربران ایرانی از محصولاتی همچون پژو ۲۰۰۸ یا سیتروئن C3 یا حتی کراس اور و شاسی بلندهای چینی متوجه شد.

از سویی رانندگی با خودروهای کراس اوور و شاسی بلند نسبت به خودروهای معمولی جذابیت بیشتری دارد و به همین خاطر شاهد فروش چشمگیر این خودروها در سطح جهان هستیم. البته خودروسازان داخلی برخلاف خودروسازان بزرگ جهان به تولید خودروهای شاسی بلند ترغیب نشده‌اند و تاکنون هیچ خودرو شاسی بلند ایرانی توسط آنها تولید نشده است، اما برخلاف خودروسازان داخل کشور، برخی از طراحان خوش‌ذوق طرح‌های مفهومی از یک شاسی بلند ایرانی را در فضای مجازی منتشر کردند که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ماجرای طراحی شاسی بلند ایران خودرو گنو چیست؟

طراحی شاسی بلند ایران خودرو گنو

طراحی شاسی بلند ایران خودرو گنو

در میان طرح‌های مفهومی متعددی که در فضای مجازی منتشر شده است، طرح مفهومی شاسی بلند ایرانی گنو که به مرتضی آلاد، یک طراح صنعتی تعلق دارد جزو معروف‌ترین طرح محسوب می‌شود. این طراح در سال ۱۳۹۵ برای نخستین بار طرح خودرو شاسی بلند ایرانی گنو را در فضای مجازی منتشر کرد و در سال گذشته نیز موفق به طراحی مدل ارتقا یافته‌ای از آن شد. شاسی بلند ایرانی گنو بسیار جذاب بوده و در مدل سال ۹۷ خود بسیار کامل‌تر از قبل شده است و از هماهنگی خاصی بهره می‌برد.

این شاسی بلند تماما ایرانی به دلیل برخورداری از رینگ‌های 22 اینچی در دو تریم رنگی، ورودی‌های هوای تیره در کنار طراحی اسپرت خود در فضای مجازی بسیار معروف شده است، به گونه‌ای که برخی از کاربران به ایران خودرو فشار آوردند تا این طرح را به مرحله تولید برساند. گنو یک شاسی بلند 5 نفره است که دارای 4720 میلی‌متر طول، 1890 میلی‌متر عرض، 1658 میلی‌متر ارتفاع بوده و فاصله بین دو محور آن نیز 2790 میلی‌متر است، با چنین ابعادی این خودرو در ردیف خودروهای کیا سورنتو، هیوندای سانتافه و تویوتا RAV4 قرار می‌گیرد.

طراحی جدید ایران خودرو گنو ۲۰۱۹

طراحی جدید ایران خودرو گنو ۲۰۱۹

طراحی جدید ایران خودرو گنو ۲۰۱۹

طراحی جدید ایران خودرو گنو ۲۰۱۹

ایران خودرو می گوید گنو برای اساس پلفترم خاصی نیست و این طرح مناسب برای تولید نخواهد بود

با توجه به استقبال کاربران در فضای مجازی از این طرح و همچنین فشار کاربران به ایران خودرو در خصوص تولید این شاسی بلند، شرکت ایران خودرو به طرح‌های مرتضی آلاد واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد چنین طرح‌هایی با وجود جذابیت، بر طبق پلتفرم خاصی نیستند و امکان‌سنجی ساخت و تولید هم بر روی آن‌ها انجام نشده و فقط سطح‌سازی کامپیوتری محسوب می‌شوند.

ایران خودرو همچنین اعلام کرد چنین طرح‌هایی برای نخستین بار در سال 95 نیز به این شرکت ارائه شدند و مدل‌های ارتقا یافته آنها نیز در سال 97 عرضه شدند. در واقع ایران خودرو در سال 95 برای اینکه استعدادهای علاقه‌مند به طراحی خودرو را شناسایی کند، فراخوانی را منتشر کرد و طرح‌های متعددی همانند طرح آلاد دریافت کرد و حتی به طراحان برتر نیز از سوی ایران خودرو جوایزی اهدا شد.

ایران خودرو اعلام کرد از گذشته ارائه طرح‌های سه‌بعدی و رندری برای خودروهای آینده از سوی دانشجویان طراحی صنعتی رواج داشته و برخی از این طرح‌ها نیز در فضای مجازی منتشر می‌شوند، اما امکان تولید و ساخت آنها وجود ندارد. روابط عمومی ایران خودرو طرح‌های مرتضی آلاد برای شاسی بلند ایرانی گنو را دریافت کرده و به ایشان پاسخ‌های لازم را داده است.

به هر حال باید از ایران خودرو پرسید آیا آن ها انتظار دارند که این طرح پیشنهادی لقمه آماده باشد یا خود آن ها نیز باید روی این طرح کار کنند تا به مرحله تولید برسد؟ نظر شما چیست؟ فکر می کنید ایران خودرو یا سایپا چه زمانی شاسی بلند خواهند ساخت؟

نوشته ماجرای طرح شاسی بلند ایران خودرو گنو چیست؟ تولید می شود؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.