راه اندازی VPN رسمی در کشور به زودی

موضوع وی پی ان ها با توجه به تشدید تحریم های خارجی واقعا این روزها یک داستان مهم است. خیلی از سازمان ها حتی نیاز به VPN دارند و این نیاز باید به شکلی برطرف شود که امنیت تامین باشد. در همین جهت امروز خبر می رسد که راه اندازی VPN رسمی در کشور به زودی انجام می شود. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره راه اندازی VPN رسمی صحبت کنیم.

راه اندازی VPN رسمی در کشور

وی پی ان

فیروزآبادی اعلام کرد:

«بحث وی پی ان قانونی از قدیم مطرح بوده و با توجه به این که این اقتصاد بزرگ شده است، امیدواریم با مسئولیت پذیری دادستانی و وزارت ارتباطات شاهد شکل‌گیری اپراتورهای وی پی ان رسمی در کشور باشیم.»

ابوالحسن فیروزآبادی صبح امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست صبحانه کاری در سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت:

«ما موافق تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت برای کاربران هستیم و در این رابطه پیشنهادی به کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داده ایم. این کارگروه در حال حاضر در حال تهیه آئین نامه و دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی به اینترنت و فیلترینگ است و امیدواریم در اسرع وقت این طرح به سرانجام برسد. ما می خواستیم این آئین نامه حدود ۳ ماه گذشته آماده شود اما متاسفانه جلسات این کارگروه دیر به دیر تشکیل می شود و شاهد مقداری کندی در تصمیم گیری ها هستیم.»

وی با اشاره به طرح موضوع وی پی ان قانونی اظهار داشت: «این موضوع از قدیم مطرح شده بود اما اجرا نشد و امیدواریم با توجه به اینکه اقتصاد وی پی ان تبدیل به اقتصاد بزرگی شده است و سازمان ها و افراد زیادی از آن بهره برداری می کنند، با مسئولیت دادستانی و وزارت ارتباطات بتوانیم اپراتورهای VPN رسمی در کشور شکل دهیم به این معنی که وی پی ان طبق یک مقررات و با نظم مشخصی از طریق اپراتورهای رسمی واگذار شود و واگذاری آن بنا بر مواردی باشد که در کشور نیاز است از آن استفاده شود.

به هر حال سازمان های خاصی بسته به فعالیت شان مانند سازمان های دولتی، بانک ها و سفارتخانه ها نیاز به استفاده از VPN دارند و در بعضی حوزه ها نیز شاهد تحریم آمریکا در سایت ها و اپلیکیشن ها هستیم که نیاز است کسب و کارها از VPN برای دسترسی استفاده کنند. از این رو این آئین نامه در حال تدوین است تا موضوع استفاده از وی پی ان در کشور ساماندهی شود.»

فیروزآبادی ادامه داد: «متولی این طرح، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بوده و این طرح مراحل نهایی خود را طی می کند تا به زودی در صحن مجلس مطرح و به صورت قانونی در بیاید.»

نظر شما چیست؟‌ فکر می کنید این سطح بندی را برای کاربران چه کسی مشخص می کند؟ آیا با ارایه وی پی ان رسمی در کشور بازار وی پی ان های غیر رسمی کساد می شود؟

نوشته راه اندازی VPN رسمی در کشور به زودی اولین بار در ترنجی پدیدار شد.