با توجه به سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت بنزین بسیاری از مردم خواهان گازسوز کردن خودرو خود هستند. گازسوز کردن خودرو یک راه خوب برای دوری از مشکلات پیش آمده برای بنزین است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم هزینه گازسوز کردن خودرو آبان ۹۸ چقدر است؟

هزینه گازسوز کردن خودرو آبان ۹۸

گازسوز کردن خودرو

از ساعت صفر ۲۴ آبان ۹۸ دولت طرح سهمیه بندی بنزین را اجرا کرد که به واسطه آن قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان و نرخ آزاد هر لیتر بنزین نیز 3000 تومان اعلام شد. از این رو بسیاری از مردم قصد دارند خودرو خود را گازسوز کنند که به همین دلیل در این مقاله هزینه‌های گاز سوز کردن خودرو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ثبت نام برای وام دوگانه سوز کردن خودرو

رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی در این خصوص عنوان کرد با توجه به اینکه مالکان وسایل نقلیه از CNG استقبال زیادی رو انجام دادند، برای خودروها وام 2.5 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است و مالکان برای ثبت نام وام دوگانه سوز کردن خودرو می‌بایست به سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز کشور به آدرس اینترنتی www.irngv.ir مراجعه نمایند. گفتنی است در این طرح مالکان خودروهای حمل‌ونقلی چون باری و مسافری دارای اولویت هستند.

جزئیات هزینه گازسوز کردن خودرو

هم‌اکنون دو نوع خودرو هیبریدی و بنزینی در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند، اما در بازار ایران فقط برخی از مالکان خودروهای درجه 2 و درجه 3 دوگانه سوز می‌کنند که هیچکدام از مالکان خودروهای درجه 1 سوخت CNG را مورد استفاده قرار نمی‌دهند. در واقع هزینه گازسوز کردن ماشین به نوع وسیله نقلیه و نوع مخزن سوخت آن بستگی خواهد داشت، اما به صورت کلی می‌توان برای این فرایند هزینه 3 میلیون تومانی را در نظر داشت. البته تعمیرکاران به مردم هشدار می‌دهند که خودروهای دوگانه سوز خریداری نکنند، اما فعالان صنعت خودرو معتقد هستند اگر فرایند گازسوز شدن خودرو بر اساس استانداردهای ضروری صورت بگیرد، این خودرو از نظر ایمنی با مشکل مواجه نمی‌شود.

CNG بهتر است یا بنزین؟

به طور کلی باید بگوییم سوخت سی ان جی در مقایسه با دیگر سوخت‌های هیدروکربنی دارای پایین‌ترین نسبت کربن به هیدروژن یعنی 1 ‏اتم کربن در مقابل 4 اتم هیدروژن است. بنابراین سوختن گاز CNG کربن کمتری را منتشر می‌کند و خودروهای گازسوز به خاطر کاهش زیاد این رسوبات کربن در قسمت‌های احتراق، ورودی سوپاپ‌ها، سرپیستون‌ها و شیارهای رینگ‌ها، میزان گیرپاژ کردن قطعات به میزان چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین روغن موتور و فیلتر آن نیز به خاطر کاهش رسوبات کربن و آلاینده‌ها خروجی همواره تمیز باقی خواهد ماند و مدت تعویض آنها طولانی‌تر می‌شود.

شما به فکر گازسوز کردن خودرو خود هستید؟

نوشته هزینه گازسوز کردن خودرو آبان ۹۸ چقدر است؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.