سمند هیبریدی و ال ۹۰ هیبریدی چرا تولید نشدند؟

یک سناریو تکراری است. زمانی که بنزین گران می شود و به صورت سهمیه بندی در دسترس است همه به فکر خودرو گازسوز و خودرو هیبریدی می افتند یا می خواهند مصرف بنزین را کاهش دهند. اینکه چرا در کشور تولید خودروی هیبریدی نداریم هم می تواند سوال خوبی باشد! در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم سمند هیبریدی و ال ۹۰ هیبریدی چرا تولید نشدند؟

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از تعارض سیاست های بنزینی با تولید و واردات خودروهای پرمصرف در کشور، انتقاد کرد. تمایل به تولید خودروهای هیبریدی به رغم وجود توانمندی ها دیده نمی شود، از تولید نمونه یک سمند هیبریدی پنج سال قبل خبر داد که البته هیچ گاه به خط تولید نرسید! به گفته وی، در شرایطی هم اینک سوبسید بنزین اهمیت پیدا کرده که می توان با یک خودروی هیبریدی نظیر هوندا کمری، یک بار مسیر تهران – مشهد را با تنها مصرف ۲۳ لیتر سوخت، رفت و برگشت.

با وجود تعارض سیاست سهمیه بندی با سیاست های تولید و واردات خودرو باید گفت وقتی قیمت بنزین را به بهانه مصرف زیاد و پرداخت یارانه افزایش می‌دهیم، آیا جایگزینی برای آن معرفی کردیم که مردم به سمت آن نرفتند؟ وقتی در 10 سال اخیر 10 میلیون خودرو تولید کردیم که به غیر از پراید، تمام آن ها مصرفی فراتر از استانداردهای جهانی 20 سال پیش و نه حال حاضر دنیا را دارند و مردم مجبور می‌شوند که خودرو‌هایی با مصرف بالا بخرند؛ چرا مردم را سرزنش می‌کنیم که بنزین زیاد مصرف می‌کنند؟ دادفر ادامه داد: از 85 میلیون لیتری که روزانه در کشور بنزین مصرف می‌شود، 95 درصد آن برای تولیدات ایران خودرو و سایپاست و سهم خودروهای وارداتی تنها 5 درصد است.

نمونه سمند هیبریدی که هیچ گاه به تولید انبوه نرسید

ال ۹۰

ما در زمینه تولید خودروی هیبریدی در داخل کشور هیچ فعالیتی نکردیم و هر کسی که چنین ادعایی می‌کند بنده صراحتا می‌گویم که دروغ می‌گوید. ما می‌توانیم این خودروها را در داخل تولید کنیم اما رفتارها نشان داده که نمی‌خواهیم چنین اتفاقی در داخل کشور صورت بگیرد. دبیر واردکنندگان خودرو افزود:

پنج سال پیش موتور هیبریدی از استرالیا به ایران آمد و حتی روی خودروی سمند نصب شد اما پس از آن مسکوت ماند. همچنین چهار طرح کلان در سازمان گسترش برای تولید خودروی هیبریدی با 44 میلیارد ریال اعتبار و باز پرداخت 46 میلیارد ریال مطرح و در سال 90 این پروژه آغاز و در تاریخ 21 اردیبهشت سال 91 با پرداخت 12 میلیارد تومان به پیمانکار پرداخت شد. مطابق این تفاهم‌نامه مقرر شد سه مدل خودروی هیبریدی در ایران خودرو و ال 90 هیبریدی در پارس خودرو تولید شود اما تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی افزود: اولین خودروی هیبریدی سال 94 وارد کشور شد و اکنون دو هزار خودروی هیبریدی در داخل کشور تردد دارند و مشکلی به لحاظ دانش فنی و آشنایی مکانیک‌ها با آن وجود ندارد. دولت باید در این حوزه پا روی علایق شخصی خود بگذارد و اجازه دهد هر فرد ایرانی که تمایل دارد بتواند خودروی هیبریدی وارد کند و مجوز آن را انحصاری به هیچ شرکت یا نمایندگی ندهد.

نظر شما چیست؟ باید تولید خودرو هیبریدی در کشور قوت بگیرد یا حداقل واردات آن تسهیل شود؟

نوشته سمند هیبریدی و ال ۹۰ هیبریدی چرا تولید نشدند؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.