اینترنت موبایل هنوز قطع است: ایرانسل نت بلاکس را فریب داده است

امروز صبح بود که در ترنجی خواندیم وضعیت اتصال اینترنت همراه ۴ آذر ۹۸ به صورت عجیبی پایش شده است یعنی ایرانسل ۹۸ ٪ همراه اول ۱٪ و رایتل ۲۳٪ است. در حقیقت شاید باید به شما بگوییم که اینترنت موبایل هنوز قطع است و ایرانسل نت بلاکس را فریب داده تا درصد اتصال آن در مقابل رقبایی مانند همراه اول و رایتل بالاتر باشد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

اینترنت موبایل هنوز قطع است

اگر به آمار نت بلاکس دوشنبه ۴ آذر ۹۸ ساعت ۱۸:۱۵ نگاه کنیم، نمودار زیر را می بینیم:

  1. ۱- ایرانسل ۱۰۰٪
  2. ۲- رایتل ۲۲٪
  3. ۳- همراه اول ۱٪

اینترنت موبایل هنوز قطع است

پس از انتشار مطلب صبح در ترنجی، اکثر کاربران به ما پیام دادند که اینترنت موبایل ایرانسل آن ها وصل نیست. همچنین اینترنت خط ایرانسل ما هم وصل نبود که در مطلب صبح به آن اشاره کرده بودیم.

این در حالی است که درصد اتصال همراه اول همچنان ۱٪ و درصد اتصال رایتل ۲۲٪ است. اما داستان اتصال ۱۰۰٪ ایرانسل به گزارش نت بلاکس چیست؟

ایرانسل نت بلاکس را فریب داده است

پس از قطعی یک هفته ای اینترنت در کشور در اواخر آبان ٩٨ سایت نت بلاکس به عنوان مرجع مشاهده سطح دسترسی به اینترنت آزاد مطرح شد و رفرنس اصلی رسانه های ایرانی شد. ابتدا این سایت گزارشی از سطح دسترسی کلی اینترنت ایران ارائه کرد که تا ۵% افت داشت و این ۵ درصد شامل سرور ها و برخی کاربران خاص می شد. با وصل شدن اینترنت در برخی مناطق به تدریج این امار رشد داشت تا در سطح ٧٠% متوقف شد.

دلیل این موضوع عدم پینگ (پینگ به معنای ارسال سیگنال به مقصد (یک کامپیوتر یا سرور) و بازگشت سیگنال است.) شبکه های موبایلی بود و پس از اطمینان از اتصال اینترنت شبکه داخلی، نت بلاکس اقدام به نشان دادن سطح دسترسی ۳ اپراتور موبایل کرد و ایرانسل با ٩٥ درصد پینگ در مانیتور های نت بلاکس نمایان شد.

این در حالی است کە عملا ایرانسل قطع است و این ۹۵% حقه ایرانسل به نت بلاکس است، شبکه ایرانسل با باز کردن پورت های خاص عملا به نت بلاکس و آمارگیر ها اجازه دسترسی می دهد و ازینرو در مانیتور آنها سطح دسترسی آزاد مشاهده می شود در حالی که این پینگ به کاربران داده نشده است.

دوسیم کارت 4G همزمان Mate 10 Pro

اما جای نگرانی اینجاست که این حقه در سایر شبکه ها نیز اعمال شود و آنها بجای پینگ به کاربران، این پینگ را در اختیار آنالیزور هایی از جمله نت بلاکس قرار دهند تا نتوانیم آمار درستی از سطح دسترسی ها داشته باشیم.

البته ناگفته نماند که آن ٧٠% پینگ ثبت شده نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که مناطقی از جمله شهریار، شیراز، جوانرود، ساری و شهر های ملتهب درگیر این پینگ جعلی شده باشند یا خیر چرا که در خیلی ازین مناطق اینترنت ADSL هنوز هم با قطعی مواجه است.

امیدواریم که نت بلاکس راهکار بهتری برای مشاهده سطح دسترسی کاربران اتخاذ کند و بجای پینگ از سرور های ایران، آن را از کاربران دریافت کند و در این میان شبکه هایی مثل اپ استور و گوگل پلی که مستقیم روی دستگاه های وجود دارند می توانند در ارائه گزارش از پینگ های دریافتی موثر باشند. و این موضوع همکاری نهادهای بین المللی را می طلبد.

نظر شما چیست؟ اینترنت موبایل شما متصل است؟ چه اپراتوری و چه شهری؟

ضرر قطع شدن اینترنت

ضرر قطع شدن اینترنت برای کسب و کارهای اینترنتی چقدر است؟

نوشته اینترنت موبایل هنوز قطع است: ایرانسل نت بلاکس را فریب داده است اولین بار در ترنجی پدیدار شد.