نخستین خودرورانای تمام برقی محصول دانش بنیان شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) با حضور مدیرعامل ایران خودرو و معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در حاشیه همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، رونمایی شد. ایران خودرو رانا برقی را با توان پیمایش ۲۲۰ کیلومتر رسما رونمایی کرده و در ادامه با هم درباره آن صحبت می کنیم، با ترنجی همراه باشید.

رانا برقی

رانا برقی

رانا برقی نسبت به خودروی مشابه احتراقی آن حدود ۱۰۰ کیلوگرم افزایش وزن داشته است. باتری این خودرو در کف خودرو و کف صندوق عقب جانمایی شده است و به این ترتیب حجمی از داخل صندوق عقب را اشغال نمی کند. توان موتور الکتریکی استفاده شده در این خودرو نیز با توان ۹۰ کیلووات و گشتاور ۲۲۰ نیوتون متر است.

حدود ۵۰ درصد از قطعات این خودرو داخلی سازی شده است و کالیبراسیون، سیستم برق و قطعات مکانیکی و تمام طراحی قطعات آن در داخل شرکت ایپکو انجام شده است. سامانه وی سی یو این خودرو نیز کاملا بومی سازی شده است. پیش بینی می شود ظرف مدت دو سال نمونه اولیه آن به تولید انبوه خواهد رسید.

رانا برقی

رانا برقی

رانا برقی

رانا برقی

این ایستگاه شارژ که توسط شرکت ایپکو توسعه یافته است، به دلیل ارتباطاتی که می تواند با سامانه ارتباطی کن خودرو و بی ام اس باتری برقرار کند، با خودروهای داخلی تطابق دارد. هم چنین این ایستگاه شارژ ۳.۷ کیلو وات است که قابلیت ارتقا به ۷.۴ کیلو وات را نیز دارد.

رانا برقی

رانا برقی

رانا برقی به یک باتری ۳۰ کیلووات ساعتی مجهز شده که برای شارژ آن به ۸ ساعت زمان نیاز است. بر اساس اعلام ایران خودرو، حداکثر سرعت آن به ۱۴۰ کیلومتر می رسد. موتور برقی مورد استفاده در آن قادر به تولید ۱۲۲ اسب بخار قدرت و ۲۲۰ نیوتن متر گشتاور است. ایران خودرو برای این محصول خود گیربکس اتوماتیک درنظر گرفته که مشابه گیربکس پژو ۲۰۷ است.

مشخصات کلی رانا برقی در یک نگاه

مشخصات کلی رانا برقی در یک نگاه

مشخصات کلی رانا برقی در یک نگاه

نظر شما درباره رانا برقی چیست؟ آن را می پسندید؟ فکر می کنید ایران خودرو چه زمانی واقعا این محصولات را در بازار بفروشد؟

نوشته ایران خودرو رانا برقی را با توان پیمایش ۲۲۰ کیلومتر رسما رونمایی کرد اولین بار در ترنجی پدیدار شد.