امروز در ترنجی خواندیم که ایران خودرو K132 یعنی خودرو ملی جدید در رده سدان C بر پایه پلتفرم پژو ۳۰۱ رسما معرفی شد. در کنار این خودرو اما کراس اوور سایپا نیز رسما معرفی شده است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا با کراس اوور سایپا با نام رهام کراس آشنا شوید.

کراس اوور سایپا با نام رهام کراس

کراس اوور سایپا رهام کراس

ساعاتی قبل، شرکت سایپا در حاشیه جلسه هیئت دولت، اولین کراس اوور خود را در قالب پلتفرم SP100 به دولت مردان و رئیس جمهور معرفی کرد.

اولین بار پلتفرم SP100 با محصول سدانی به نام «سایپا رهام» در نمایشگاه خودروی شیراز ۱۳۹۷ به بازار ایران معرفی شد. حال که این پلتفرم در جایگاه سازه های چندگانه قرار دارد، اولین کراس اوور یا شبه شاسی بلند سایپا بر روی آن رونمایی شده است. این خودروی کراس اوور از نظر ظاهری در بخش جلو و جانبی شباهت بسیار زیادی به رهام دارد و بخش عقب و برخی از اجزای آن بر اساس اصول کراس اوورها طراحی شده است.

پیش از این کراس اوور مدنظر پلتفرم SP100 از جانب رسانه ها «رهام کراس» معرفی شده بود. اما آنچه که مشخص است، سایپا برنامه دارد تا نامی متفاوت از رهام را برای این شبه شاسی بلند انتخاب نماید. سال گذشته نیز تصاویر گرافیکی از این خودرو منتشر شد و حال معلوم است آن پروژه به مراحل نهایی خود رسیده است. تصاویر منتشر شده از مراسم امروز نشان می دهد که در بحث امکانات رفاهی، تفاوت خاصی میان رهام و کراس اوور SP100 وجود ندارد.

قبلا در نمایشگاه قطعات مشخص شده بود که این کراس اوور به سامانه کنترل سرعت و حرکت در سراشیبی مجهز است و برخی ویژگی های کراس اوورهای شهری برای آن در نظر گرفته شده است.

سایپا رهام کراس

سایپا رهام کراس

آپشن های سایپا رهام کراس

 1. ۱- فرمان کمکی برقی
 2. ۲- نمایشگر لمسی
 3. ۳- استارت دکمه ای
 4. ۴- سانروف
 5. ۵- چراغ روشنایی روز
 6. ۶- تهویه الکتریکی
 7. ۷- باربند تزئینی
 8. ۸- ضربه گیرهای گلگیر
 9. ۹- کنترل حرکت در سراشیبی
 10. ۱۰- کنترل شروع حرکت در سربالایی
 11. ۱۱- سنسور و دوربین عقب
 12. ۱۲- زیرسپرهای متفاوت از رهام
 13. ۱۳- تریم داخلی چرم و پارچه
 14. ۱۴- سقف مشکی
 15. ۱۵- رینگ آلومینویمی تراش خورده
 16. ۱۶- کروز کنترل و…

شرکت خودروسازی سایپا پیش از این اعلام کرده بود که از تابستان ۱۳۹۹، تولید رسمی محصولات سازه SP100 آغاز می شود. همچنین این شرکت برنامه دارد تا در روزهای آتی، جزئیات این محصول را به صورت رسمی اعلام نماید. در حال حاضر کراس اوور سایپا به صورت جزئی به هیئت دولت و رئیس جمهور معرفی شده است.

نظر شما درباره سایپا رهام کراس چیست؟

نوشته با کراس اوور سایپا با نام رهام کراس آشنا شوید اولین بار در ترنجی پدیدار شد.