تجهیز مک بوک ها به پردازنده ARM در آینده نزدیک

آقایی Ming-chi Kuo، افشاگر معروف محصولات اپل، معتقد است که این شرکت برنامه دارد تا در سال ۲۰۲۱ میلادی پردازنده‌های موجود در تعداد زیادی از مدل‌های مک را چه در نوع قابل حمل و چه در نوع دسکتاپ، به نمونه‌های با معماری ARM ارتقا دهد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره تجهیز مک بوک ها به پردازنده ARM در آینده نزدیک صحبت کنیم.

تجهیز مک بوک ها به پردازنده ARM

مک بوک ایر ۲۰۲۰

آقای Ming-chi Kuo باور دارد که اپل با انجام این کار می‌تواند هزینه پردازنده‌های به کار رفته در آن‌ها را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش داده و در کنارش آزادی عمل بیش‌تری در سخت‌افزار محصولات ساخت خودش پیدا کند. او اخیراً اعلام کرده است که برند اپل در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ میلادی از اولین لپ‌تاپ با پردازنده‌ ARM ساخت خودش پرده برداری می‌کند.

بر همگان روشن است که از نظر بازدهی، معماری ARM بسیار بهتر از نمونه X86 ساخت اینتل است. به همین علت است که در بازار محصولات الکترونیکی، تنها شاهد استفاده از این معماری در پردازنده‌های دستگاه‌های قابل حمل و سبکی مثل تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند هستیم؛ چرا که به دلیل ضخامت کم و ابعاد نسبتاً کوچک، دستگاهی مثل iPad از نظر توان الکتریکی و همچنین توان گرمایی تولید شده توسط پردازنده محدودیت‌هایی دارد. معماری ARM شاید از نظر پتانسیل محاسباتی کمی ضعیف‌تر از X86 باشد اما به دلیل برخورداری از بازده بسیار بالاتر، یقیناً نسل آینده‌ی معماری پردازنده‌ها به حساب می‌‌آید.

نکته مهم دیگر درباره این عمل از سوی اپل،‌ وابستگی کمتر وی به شرکت اینتل برای معرفی و عرضه محصولات خود است؛ به عنوان مثال اینتل هنوز هم در پردازنده‌های دسکتاپ خود از لیتوگرافی ۱۴ نانومتر ++++ استفاده می‌کند، در حالی که اپل امسال برای استفاده از لیتوگرافی ۵ نانومتری شرکت TSMC جهت به کار گیری در نسل بعدی چیپست‌های سری A آماده می‌شود.

البته باید گفت که شاید چنین تغییری برای لپ‌تاپ‌های ساخت این شرکت یا همان سری مک‌بوک بسیار مفید واقع شود، اما برای به کار گیری از این معماری در نمونه‌هایی مثل مدل‌های با پردازنده زئون در سری مک پرو، مدتی باید منتظر ماند.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید اپل بتواند سیستم عامل و نرم افزارهای خود را برای ARM کاملا بهینه کند؟

نوشته تجهیز مک بوک ها به پردازنده ARM در آینده نزدیک اولین بار در ترنجی پدیدار شد.