رفع فیلتر تلگرام در اختیار من نیست؛ وزیر ارتباطات

پس از اظهارات دیروز وزیر جوان ارتباطات بر گره‌های فیلترینگ در کشور افزوده شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت فیلتر شبکه‌های اجتماعی خصوصا تلگرام باعث شده ضربه بدی به کیفیت اینترنت وارد شود. همچنین او اضافه کرد که رفع فیلتر تلگرام در اختیار من نیست. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

رفع فیلتر تلگرام

محمدجواد آذری‌جهرمی به صورت زنده در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، افزود:

رفع فیلتر تلگرام دست من نیست و اگر بود این کار را انجام می‌دادم. فیلترینگ به روند کاری ما و کیفیت اینترنت ضربه زده است و ترافیک داخلی ما را دچار مشکل کرده است. ترافیک داخلی ما این روز‌ها به خارج می‌رود و دوباره به داخل برمی‌گردد و همین مساله کار ما را چند برابر کرده است. اگر این اختیار برای رفع فیلترینگ در دست من بود حتما آن را انجام می‌دادم. آنچه جهرمی بیان کرده خلاف واقعیت نیست.

انتقاداتی به اقدامات وزارت ارتباطات در مواردی مانند وعده‌هایی برای بهبود کیفیت و سرعت اینترنت، عدم‌چانه‌زنی و صراحت در حوزه مسائل مربوط به فیلترینگ و پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای وارد است.

باید به این نکته اشاره کنیم که مردم انتظار دارند وزیر ارتباطات قدم‌های موثری در این حوزه بردارد، اما فرمان، اعمال و ادامه فیلترینگ در اختیار این وزارتخانه نیست. وزارت ارتباطات صرفا براساس اعلام کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، دستور قطع یا محدودسازی را به اپراتورها اعلام می‌کند. وزیر جوان در ابتدا که به‌عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد وعده رفع فیلتر داد و گفت: «برای رفع فیلتر امید دارم» اما خبری از تحقق این وعده نشد و هر روز بر حجم تقاضاها برای رفع فیلتر افزوده می‌شود.

آذری‌جهرمی پس از مدتی که دانست وعده‌اش عملیاتی نمی‌شود، گفت:

«فکر می‌کنم ما در این مسیر چاره‌ای جز حرکت نداریم. وزارت ارتباطات نه درباره فیلترینگ تصمیم می‌گیرد، نه حتی مجری فیلترینگ است. مطابق با قانون مجریان فیلترینگ ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی هستند و تکلیف آنها، اجرای احکام قضایی است. وزارت ارتباطات یک عضو از 12 عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در موضوع فیلترینگ است که از ابتدای دوره وزارت من تا الان هیچ جلسه‌ای، برای این کارگروه تشکیل نشده است».

آذری‌جهرمی اواخر آبان سال قبل در دانشگاه یزد در پاسخ به سوالات تعدادی از دانشجویان دانشگاه یزد درباره فیلترینگ سایت‌های دانلود فیلم و تلگرام در کشور با اشاره به قانون جرائم رایانه‌ای گفت: «مساله فیلترینگ در کارگروه تعیین مصادیق تصمیم‌گیری می‌شود؛ این کارگروه ۶ عضو دولتی و ۶ عضو غیردولتی دارد که وزیر ارتباطات نیز یک عضو از این کارگروه است. وزیر ارتباطات، وزیر ارتباطات است نه قطع ارتباط و تنها در این کارگروه یک رأی دارد».

با اظهارات روز گذشته آذری‌جهرمی باید پرونده رفع فیلتر را با بایگانی تاریخ سپرد چرا که تا دیروز امیدها به رایزنی و لابی‌گری جوان‌ترین عضو کابینه بود اما ظاهرا اختیارات او تنها در انتشار توئیت و وعده تعریف شده و یک رای ناقابل در کارگروه تعیین مصادیق دارد. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که 5 عضو دولتی دیگر این کارگروه چرا تلاشی برای متقاعد کردن 6 عضو غیردولتی ندارند و چرا به‌طور صریح مواضع خود را درباره فیلترینگ اعلام نمی‌کنند تا آذری‌جهرمی تنها به میدان بیاید و موفق نشود؟

نظر شما چیست؟ منتظر رفع فیلتر مواردی چون تلگرام، توییتر و یوتیوب یا دیگر عناوین هستید؟

نوشته رفع فیلتر تلگرام در اختیار من نیست؛ وزیر ارتباطات اولین بار در ترنجی پدیدار شد.