صفحه اینستاگرام امیر تتلو یعنی دارنده دو رکورد این شبکه اجتماعی، مسدود شد

امیر تتلو خواننده و ترانه‌سرای شناخته شده‌ای است که طرفداران و مخالف‌های زیادی دارد. اگر بخواهیم بحث را در حرفه وی نگاه داریم شاید هیچکس نتواند استعداد وی را زیر سوال ببرد اما اگر از این حیطه کمی بیرون‌تر برویم آن‌جاست که مخالفان را می بینیم. من خود را در رتبه ای نمی‌بینیم که بخواهم درباره “اخلاق” کسی را قضاوت کنم و صحبت این مطلب هم نیست ولی بسته شدن اکانت اینستاگرام امیر تتلو یک زاویه دیگر هم دارد که فناوری‌طورتر است. صفحه اینستاگرام امیر تتلو یعنی دارنده دو رکورد این شبکه اجتماعی، مسدود شده است؛ نه یک حساب کاربری عادی که عقاید مخالف با مقررات اینستاگرامِ تحت تملک فیسبوک را نقض کرده است.

بسته شدن اکانت اینستاگرام امیر تتلو

شاید به یاد داشته باشید که هفت ماه پیش طرفداران امیر تتلو رکورد کامنت اینستاگرام را شکستند. در حساب اینستاگرام او یک رکورد دیگر نیز در اینستاگرام جابه‌جا شدن و آن تعداد تماشاگر لایو اینستاگرام بود. با هر محتوایی و به هر شکلی این رکورد زده شد و این یک معنی دارد، یعنی آن ۴ میلیون و مقدای فالووری که در صحفه او وجود داشتند بخشی از افرادی هستند که با وجود انتقادها نسبت به وی، صفحه او را فالو کرده اند و چیزی به معنی فالوور غیرواقعی خیلی کم تعداد در این صفحه بوده است. می گوییم کم تعداد چون به هر حال هیچ صفحه ای عاری از حساب‌هایی با معیارهای این توصیف نیستند اما اگر مقایسه کنیم می توان گفت نسبت به دیگر صفحات، صفحه وی خالی از چنین حساب هایی بود.

به این ترتیب دو رکورد اینستاگرام به نام حساب پاک شده امیر تتلو است:

 1. ۱- بیشترین تعداد کامنت

  در شهریور ۱۳۹۸ تتلو از هوادارانش خواست تا اقدام به گذاشتن ده میلیون کامنت زیر پست او در صفحهٔ اینستاگرام‌اش کنند. در نهایت این اتفاق رخ داد و ۱۸ میلیون نظر از سوی کاربران به صفحهٔ تتلو فرستاده شد.
 2. ۲- بیشترین تماشاگر لایو

  در فروردین ۱۳۹۹ و در دوران شیوع کورونا ویروس گفت‌وگوی اینستاگرامی تتلو با ندا یاسی، شخصیت مشهور ایرانی در رسانه‌های اجتماعی، با ۶۲۶ هزار بیننده همزمان رکوردی منحصر به فرد در این زمینه برجای گذاشت.

این را می گوییم که بدانید این حساب کاربری واقعا یک صفحه ارزشمند برای اینستاگرام بوده است، حداقل از نظر تعامل مخاطب با این شبکه اجتماعی در جامعه‌ای که اکثریت فارسی زبان بوده اند.

پس از مواردی که به صورت عمومی “غیر اخلاقی” دانسته می شوند و با هر عقل سلیمی هم همینطور است، به دلیل گزارش‌های متعدد کاربران دغدغه‌مند، اینستاگرام این حساب کاربری را حذف کرد. داستان حذف شدن حساب کاربری او اصلی موضوع جدیدی نیست، اجازه بدهید از ویکی‌پدیا درباره آن چند سطر برای شما بیاوریم:

 1. ۱- اولین بسته شدن صفحه اینستاگرام

  در ۱۳ آبان ۱۳۹۷، شرکت اینستاگرام اعلام کرد که حساب کاربری امیر تتلو را مسدود کرده‌است زیرا تتلو در روزهای پیش از آن «جملاتی توهین‌آمیز علیه زنان» نوشته و از هواداران مرد خود خواسته تا «زنان را کتک بزنند یا به آن‌ها توهین کنند». اینستاگرام نوشت که امنیت کاربرانش «مهم‌ترین مسئولیت» این شرکت است و این شبکه اجتماعی در اجرای قوانین خود بسیار جدی است. تتلو تا پیش از بسته شدن حسابش با حدود ۴ میلیون دنبال کننده، از پرمخاطب‌ترین چهره‌های ایرانی در اینستاگرام بود. وی پس از این رویداد با حساب کاربری جدید به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه داد.

 2. ۲- دومین بسته شدن صفحه اینستاگرام
 3. در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ حساب جدید اینستاگرام امیر تتلو با بیش از ۴ میلیون دنبال‌کننده، برای بار دوم بسته شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که وی در چند استوری نوشت که قصد دارد «حرم‌سرای سلطان» راه‌اندازی کند و از دختران ۱۵ تا ۲۰ ساله خواست که به «حرم‌سرای» او بیایند. انتشار این استوری‌ها، با واکنش منفی و شدید برخی کاربران توییتر و روزنامه‌نگاران ایرانی و ترک مواجه شد و در نهایت به مسدود شدن اکانت تتلو در اینستاگرام انجامید.

مشخصا هر دو رفتار، رفتارهایی است که انتشارشان در این سطح به نوعی تبلیغ به شمار می رود و تبلیغ چنین مواردی هرگز پسندیده نیست.

به این ترتیب اینستاگرام تصمیم گرفت تا شاید پرتعامل‌ترین صفحه اینستاگرام ایرانی را برای دومین مرتبه ببندد. نظر شما درباره این تصمیم اینستاگرام چیست؟

نوشته صفحه اینستاگرام امیر تتلو یعنی دارنده دو رکورد این شبکه اجتماعی، مسدود شد اولین بار در ترنجی پدیدار شد.