ارزش سهام عدالت در سال ۹۹ چقدر است؟

با هم در ترنجی درباره سایت سهام عدالت برای چک کردن شامل شدن یا نشدن صحبت کردیم. همچنین آموزش آزادسازی سهام عدالت در سایت Samanese.ir به صورت تصویری را نیز داشتیم. سوال اما اینجاست که اصلا ارزش سهام عدالت در سال ۹۹ چقدر است؟

ارزش سهام عدالت در سال ۹۹

آزادسازی سهام عدالت از مدت‌ها پیش به عنوان یکی از راه‌های کمک اقتصادی به خانوارها مطرح بود که به ویژه طی ماه های اخیر و بعد از شیوع کرونا و زیان‌های اقتصادی آن بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

دولت پیشتر ساز و کاری برای آزادسازی سهام عدالت از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی طراحی و اعلام کرده بود که آزادسازی سهام با تصویب نهایی در دولت یا اجازه رهبر انقلاب تا انتهای سال ۹۹ انجام خواهد شد. حدود دو هفته قبل معاون اول رئیس جمهور ضمن تاکید بر آزادسازی سهام عدالت، ارزش هر سهم یک میلیون تومانی سهام عدالت را هشت میلیون تومان اعلام کرده بود.

برآوردها از ارزش سهام عدالت در انتهای سال گذشته حدود پنج میلیون تومان بوده که با توجه به رشد قابل توجه ارزش سهام شرکت های بورسی سبد سهام عدالت در سال ۹۹، این ارزش بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است و در صورت تداوم رشد بورس، باز هم رشد خواهد کرد.

البته ارزش سهام ۵۰۰ هزار تومانی (برای کسانی که آورده نقدی را تکمیل نکردند) حدودا نصف ارزش روز سهام یعنی حدود چهار میلیون تومان است. تعداد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت ۴۹ شرکت هستند که ارزش مقطع واگذاری آن‌ها ۲۶٫۶ هزار میلیارد تومان است.

به این ترتیب ارزش سهام عدالت عبارت است از:

  1. ۱- ۸ میلیون تومان برای هر سهم ۱ میلیون تومانی
  2. ۲- ۴ میلیون تومان برای هر سهم ۵۰۰ هزار تومانی

بر این اساس با توجه به تورم و در پی آن رشد شاخص و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارزش روز سبد سهام عدالت افزایش یافته و در حال حاضر به ۳۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نوشته ارزش سهام عدالت در سال ۹۹ چقدر است؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.