امروز یکشنبه جلسه هئیت دولت به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد و رهبری در این جلسه از واردات یک گوشی لوکس آمریکایی انتقاد کردند. به صورت مشخص شاهد انتقاد رهبری از واردات آیفون به دلیل ارزبری بالای آن هستیم. این می تواند آینده اکوسیستم طرفداران iOS و به خصوص آیفون را در ایران بسیار تاریک تر کند.

انتقاد رهبری از واردات آیفون

به مناسبت آغاز هفته دولت، امروز یکشنبه جلسه هئیت دولت به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد. رهبر انقلاب فرمودند:

مسئله تولید کلید اصلی است برای اشتغال، برای معیشت، برای کاهش تورم، برای ایجاد ارزش پول ملی. تولید واقعاً مادر همه اینها است؛ هرچه می توانیم در مورد تولید بایستی کار کنیم.

موانع تولید را برطرف کنید؛ بسیاری از این موانع در درون کشور است ،مانند: مسئله ی واردات بی رویه، مشکلات قطعات، ناهماهنگیها در بخشهای پایین دستی و مسله مجوزها

آیفون SE 2020

ایشان فرمودند:

گاهی این واردات، واردات لوکس است یعنی هیچ نیاز به آن نیست؛ شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده. البته بخش خصوصی این کار را میکند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.

اگر به یاد داشته باشید حدودا ۱ ماه پیش بود که برای شما نوشتیم ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به ایران و این احتمالا یعنی خدانگهدار آیفون!

با این انتقاد امروز رهبری، به وضوح می توان دید که آینده حضور آیفون در بازار خیلی عجیب خواهد شد. کاربران ایرانی نشان داده اند در نهایت به چیزی که می خواهند، خواهند رسید اما قیمت دست یافتن به آن شاید تا چند برابر ارزش اصلی اش باشد. البته که اگر بخواهند اصلا آیفون ها دیگر رجیستر نکنند شرایط خیلی عجیب خواهد شد.

متاسفانه با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور، ارزبری نیم میلیارد دلاری گویا خیلی موضوع مهمی است! نظر شما چیست؟ فکر می کنید آینده بازار آیفون در ایران به چه سمت پیش برود؟

نوشته انتقاد رهبری از واردات آیفون به دلیل ارزبری بالای آن اولین بار در ترنجی پدیدار شد.