تراشه اپل A15 با فناوری بهبودیافته ۵ نانومتری TSMC تولید خواهد شد

طبق گزارشات اخیر، اپل در حال کار بر روی تولید نسل جدید پردازنده های سری اپل A15 است. این گزارش ها ادعا می کنند که اپل از روند 5nm پیشرفته TSMC (به اختصار N5P) استفاده خواهد کرد. همچنین، ادعاهایی مبنی بر آغاز تولید در سه ماهه سوم سال آینده وجود دارد.

تراشه اپل A15

فناوری لیتوگرافی EUS شرکت TSMC در حال تولید انبوه است و این فرآیند تراشه های 7، 6 و 5 نانومتر را پوشش می دهد. طبق منابع صنعتی، تراشه های TSMC از ۷ نانومتر به بالا از لایه های ماسک EUV تا چهار لایه استفاده می کنند. روند ۶ نانومتری TSMC در سه ماهه چهارم سال جاری وارد تولید انبوه خواهد شد. ماسک EUV دارای یک لایه بیشتر از ۷ نانومتر به بالا است. تولیدکنندگان عمده از جمله MediaTek ،شرکت Huida و Intel از معماری ۶ نانومتری برای تولید محصولات نسل جدید استفاده خواهند کرد.

روند 5nm شرکت TSMC عمدتا برای تولید انبوه اپل است. با این حال، AMD ، Qualcomm ، Huida ، Intel ، Broadcom ، Maiwell و غیره هم از روند 5nm استفاده می کنند. تعداد ماسک های 5 نانومتری EUV می تواند تا 14 لایه باشد.

بنابراین، کارخانه Fab 18 تجهیزات بزرگ اکسپوژر EUV را در فازهای اول تا سوم ساخته است. در پاسخ به تقاضای زیاد TSMC سال آینده نسخه پیشرفته 5 نانومتری فرآیند N5P را راه اندازی می کند. تولیدکنندگان تجهیزات انتظار دارند لایه های ماسک فرآیند 5 نانومتری افزایش یافته TSMC نسبت به 5 نانومتر افزایش یابد.

TSMC

شرکت TSMC اخیراً اعلام کرده است که پیشرفت تحقیق و توسعه ۳ نانومتری مطابق با انتظارات است. در مقایسه با فرآیند ۵ نانومتری، تراکم منطقی 3 نانومتر را می توان 70 درصد افزایش داد و مصرف برق را می توان 15 درصد بهبود داد. عملکرد محاسبات می تواند 30٪ مصرف برق را کاهش دهد.

تعداد لایه های ماسک EUV در فرآیند 3 نانومتری برای اولین بار از 20 لایه عبور می کند. طبق برآوردها می تواند تا 24 لایه باشد.

مدیر عامل ASML ، پیتر ونینک می گوید تعداد لایه های ماسک EUV در فرآیند ۵ نانومتری بیش از 10 خواهد بود. تعداد لایه های ماسک به طور قابل توجهی افزایش می یابد و جایگزین فرایند قرار گرفتن در معرض ماورا بنفش عمیق (DUV) می شود.

افزایش قابل توجهی در لایه های ماسک EUV فرآیند 5nm و 3nm شرکت TSMC وجود دارد. البته، شرکت هایی که EUV Pods را ارائه می دهند در تجارت آن فعالیت می کنند. درآمد آنها به دلیل تقاضای زیاد از TSMC به شدت افزایش می یابد.

ظرفیت تولید این و سال آینده توسط مشتریان عمده رزرو شده است.

نظر شما درباره عملکرد TSMC در بازار چیست؟

نوشته تراشه اپل A15 با فناوری بهبودیافته ۵ نانومتری TSMC تولید خواهد شد اولین بار در ترنجی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code