آیا واقعا انتخابات امریکا برای ایرانی ها مهم تر از امریکایی ها است؟

انتخابات امریکا موضوعی است که در هفته اخیر و به خصوص در سه روز اخیر حسابی نقل محافل است. در این بین به طنز و جد، اخبار زیادی منتشر می شود. در یکی از کانال های تلگرامی به ادعایی برخوردم که عنوان می کرد انتخابات امریکا برای ایرانی ها مهم تر از امریکایی ها است. مبنای این ادعا نیز سرویس گوگل ترند است که ترندها (روند تمایل به موضوعات داغ و پرمخاطب) را نشان می دهد. راستی آزمایی ادعای مطرح شده برای ما اهمیت زیادی داشت، پس دست به کار شدیم. اجازه بدهید ببینیم آیا واقعا انتخابات امریکا برای ایرانی ها مهم تر از امریکایی ها است؟

در سرویس گوگل ترند شما عموما یک کلمه یا یک عبارت کوتاه را که مد نظر دارید جستجو می کنید و به شما می گوید که در چه مناطق جغرافیایی، چقدر مخاطب دارد. جزئیات بسیار جذاب دیگری هم ارایه می کند که در حوصله این بحث نمی گنجد.

وقتی برای اولین بار تصویر کانال تلگرامی را دیدم، به موضوعی که ترند آن بررسی شده توجه نکردم. ناخودآگاه عبارت “US election” را ترند گرفتم. می دانید که با عبارت US election در صفحه اصلی گوگل می توانید نتایج را به صورت زنده ببینید، پس برای منطقی بود که با توجه به کوتاهی و سادگی عبارت و ارائه نتایج زنده روی صفحه اصلی گوگل، اکثر کاربران این کلمه کلیدی را جستجو کنند.

نتیجه محبوبیت عبارت US Election در مناطق مختلف دنیا و بر اساس گوگل ترند (ساعت ۱۷:۴۵ تاریخ ۱۶ آبان ۹۹) به صورت زیر بود:

همانطور که می بینید نام ایران در بین ۵ نتیجه اول نیست. نام United States هم در رتبه ۲۹ م قرار دارد. اما ایران در کدام رتبه است؟ خب باید بگویم رتبه ۳۷م.

پس آن تصویر کانال تلگرامی چه بود؟ دوباره به تصویری که در یکی از کانال های تلگرامی منتشر شده بود، برگشتم و دیدم که آن جا نتایج ترند عبارت “United States Presidential election, 2020” را نمایش می داد. حقیقتا فکر نمی کنم فراوانی کاربرانی ایرانی که این عبارت را (دقیقا همین عبارت، با کاما فاصله ۲۰۲۰ – اگر فقط همین قسمت را از عبارت بالا حذف کنید و United States Presidential election را ترند بگیرید باز هم نام ایران به رتبه ۳۲ منتقل می شود) جستجو کرده باشند خیلی زیاد باشد که بخواهیم بگوییم این نشان دهنده اهمیت انتخابات امریکا برای ایرانی ها باشد.

اما اگر همین عبارت را ترند بگیریم چطور؟

نتیجه محبوبیت عبارت “United States Presidential election, 2020” در مناطق مختلف دنیا و بر اساس گوگل ترند (ساعت ۱۷:۴۷ تاریخ ۱۶ آبان ۹۹) به صورت زیر بود:

که نام ایران به رتبه ۳ تغییر می کند و در کنار نام هایی مثل کوبا، ایربند، سریلانکا و تریندادوتوباگو قرار می گیرد!

توجه داشته باشید که برای دقت بهتر این تست باید بازه زمانی به جای بازه پیش فرض ۱۲ ماهه روی یک ماهه یا حتی ۷ روز اخیر قرار می گرفت تا نتایج قابل استفاده تر باشد اما به دلیل اینکه خروجی ما با آن تصویر تلگرامی برابر باشد، با همان بازه زمانی غیر دقیق کار کردیم.

متوجه هستید چه اتفاقی می افتد؟ صرفا با یک عبارت که تصورش هم برای من سخت است که کاربران ایرانی تمایلی داشته باشند دقیقا عین آن را جستجو کنند (نظر شما چیست؟)، نتیجه گیری می شود که نتیجه انتخاب امریکا برای ایرانی ها مهم تر از امریکایی ها است. این در حالی است که در عبارت بسیار رایج تر که بالا برای شما نمایش دادیم، نام ایران بسیار پایین تر قرار دارد.

از طرفی باید این را هم در نظر بگیرید وقتی اکثر رسانه های اصلی امرکایی به پوشش اخبار انتخابات امریکا می پردازند، مسلما اقبال کمتری به جستجو در اینترنت وجود دارد. به همین دلیل است که با اکثر کلیدواژه هایی که ترند بگیرید، نام امریکا پایین تر از دیگر کشورهاست.

هدف از نگارش این مطلب آن نیست بگوییم نتیجه انتخابات امریکا برای مردم ایران (و طبعا دیگر کشورها) اهمیت ندارد. اتفاقا برای ما مهم تر خیلی از دیگر کشورهاست اما اینطور هم نیست که مهم تر مردم امریکا باشد. همیشه سعی کنید تا آن جا که ممکن است، داده های ورودی را راستی آزمایی کنید و به راحتی آن ها را نپذیرید.

نوشته آیا واقعا انتخابات امریکا برای ایرانی ها مهم تر از امریکایی ها است؟ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code