در روزهای گذشته به این مسئله اشاره کردیم که انویدیا در حال حاضر برنامه ای برای توقف تولید و عرضه کارت گرافیک های GTX 1000 یا همان معماری Pascal، دست کم در مدل های میان رده ندارد. انویدیا ترکیب این 2 گروه یعنی Turing و میان رده های Pascal را در بازار را حداقل تا پایان سال 2018 حفظ می کند. اینک یک نماینده این شرکت طی مصاحبه ای با یک وب سایت، توضیحات بیشتری را ارائه کرده است.

این نماینده به نقش مهم کارت گرافیک هایی نظیر GTX 1050/Ti و GTX 1060 در بازار اشاره کرده است؛ از آنجایی که این شرکت در حال حاضر تنها 3 پرچمدار قدرتمند را از سری GeForce RTX 20 معرفی کرده است، فعلا جایگزینی برای مدل های میان رده نظیر GTX 1050/Ti و GTX 1060 معرفی نشده است. داستان از این قرار است که انویدیا در ابتدا معماری Turing را با لیتوگرافی 10 نانومتری طراحی می کند که با ریخته گری سامسونگ همراه بوده است.

اما به دلایل فنی، امکان تولید در این لیتوگرافی آن هم در ابعاد انبوه میسر نشده و به ناچار به سمت لیتوگرافی 12 نانومتری می روند. انویدیا 3 کارت گرافیک با این لیتوگرافی را معرفی می کند و از ارائه میان رده ها اجتناب می کند. این احتمال وجود دارد که میان رده های تورینگ که جایگزین GTX 1050/Ti و GTX 1060 ها می شوند، در سال 2019 با لیتوگرافی 10 نانومتری تولید شوند. از سوی دیگر همچنان یک احتمال دیگر وجود دارد و آن هم استفاده از سیلیکون های تقلیل یافته برای تولید میان رده های Turing مانند RTX/GTX 2060 یا 2050/Ti است. به هر حال این شرکت بخش بزرگی از بازار خود را مدیون کارت گرافیک های میان رده و ارزان قیمت است که به این راحتی از خیر آن نمی گذرد. همچنین این اطمینان حاصل شده است که انویدیا تا پایان سال 2018 به ارائه مدل های میان رده پاسکال ادامه خواهد داد…