شرایط رجیستری گوشی مسافری تغییر کرد، حذف معافیت و محاسبه عوارض با قیمت دلار روز

امروز معاون فنی گمرک ایران با خبر از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری، اعلام کرد از این پس حقوق و عوارض ورودی تلفن همراه مسافری با نرخ ارز سامانه سنا محاسبه می‌شود. این در حالی است که تا پیش از این مسافران می‌توانستند از معافیت ۸۰ دلاری برای وارد کردن یک گوشی موبایل بهره بگیرند. به این ترتیب شرایط رجیستری گوشی مسافری تغییر کرده می تواند تاثیرهای مختلفی در قیمت موبایل بگذارد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

شرایط رجیستری گوشی مسافری تغییر کرد

سامانه همتا رجیستری

برای مبارزه با قاچاق بی‌رویه تلفن همراه به کشور، از خرداد ماه امسال رجیستری موبایل غیر مسافری لغو شد و از آن پس هر مسافر می‌توانست با کد ملی خودش، تنها یک گوشی را در سامانه گمرک ثبت کند.

خرداد امسال امکان رجیستر کردن گوشی‌هایی که به طور غیر مسافری وارد شده بودند با هدف آنچه که مبارزه با قاچاق خوانده می‌شود، لغو شد و هر مسافر با کد ملی خود می‌توانست صرفاً یک گوشی موبایل در سامانه گمرک ثبت کند. اما با گذشت چند ماه سوء استفاده گسترده از این موضوع مطرح شد و در نهایت در یک اقدام جنجالی هزاران گوشی رجیستر شده از این طریق غیر فعال شد که اعتراض خریداران و حتی فروشندگان را برانگیخته است.

ظاهرا معافیت ۸۰ دلاری واردات به اندازه‌ای وسوسه کننده بوده که برخی از مسافران اقدام به فروش کدملی و مشخصات خود می‌کرده اند. هم زمان گزارش‌هایی از فروش گسترده مشخصات مسافران از سوی آژانس‌های مسافرتی منتشر شد.

در تازه‌ترین اقدام برای مقابله با آنچه که سوء استفاده از واردات مسافرتی گوشی عنوان شده و هم زمان با بازگشت صدها هزار ایرانی از سفر زیارتی به عراق، امروز معاون فنی گمرک ایران خبر از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافران داد. این در حالی است که تا پیش از این هر مسافر می‌توانست تا سقف ۸۰ دلار کالا با خود وارد کند که معاف از مالیات بود و می توانست برای وارد کردن گوشی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این باره معاون فنی گمرک به خبرگزاری ایسنا گفت:

بر اساس مصوبه ۲۲ مهر ماه ستاد تنظیم بازار، معافیت ۸۰ دلاری برای واردات گوشی مسافری از این بعد منتفی خواهد شد.

از سوی دیگر تا پیش از این حقوق و عوارض گمرکی گوشی‌های مسافری بر اساس نرخ ارز رسمی یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد؛ اما بر اساس ابلاغیه جدید ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، از این پس حقوق و عوارض گمرکی گوشی مسافری بر اساس نرخ سامانه سنا محاسبه می‌شود که هم اکنون بیش از ۱۱ هزار تومان است.

شما چطور فکر می کنید؟ آیا این باید روی قیمت گوشی های بازار تاثیر بگذارد؟ باید دید که چه سهمی از موبایل های موجود در بازار به این صورت ثبت می شده است. البته این خبر به خودی خود و به دلیل سواستفاده سودجویان از جَو، سبب گران‌تر شدن بازه ای قیمت موبایل می شود.

نوشته شرایط رجیستری گوشی مسافری تغییر کرد، حذف معافیت و محاسبه عوارض با قیمت دلار روز اولین بار در ترنجی پدیدار شد.