ما پیش از این درباره چیپست پرچمدار Kirin 1000 در ترنجی صحبت کرده ایم. مثلا هفت ماه پیش گفتیم که چیپست ۵ نانومتری کایرین ۱۰۰۰ با هواوی میت ۴۰ (Mate 40) عرضه خواهد شد. امشب اما دوباره درباره آن و چیپست بعدی شایعاتی منتشر شده است. طبق جدیدترین شنیده ها، کایرین ۱۰۰۰ یک تراشه ۵ نانومتری برای سال ۲۰۲۰ است و کایرین ۱۱۰۰ برای سال ۲۰۲۱ ارایه می شود.

کایرین ۱۰۰۰

نقشه راه لو رفته از محصولاتی را که توسط TSMC با استفاده از فناوری فرآیند ۵ نانومتری تولید می شود، نشان می دهد. انتشار چندین چیپست از سال جاری آغاز می شود. اولین محصولات برای گوشی های هوشمند اپل A14 / A14X و هواوی Kirin 1000 خواهد بود. اما سال آینده، تولید در مقیاس بزرگ CPU ، تراشه های SoC و GPU طبق فرآیند تولید 5 نانومتر N5 آغاز می شود.

طبق نقشه راه، سال آینده حداقل چهار SoC برای تلفن های هوشمند با استفاده از فناوری فرآیند ۵ نانومتری وجود خواهد داشت: کوالکام اسنپدراگون ۸۷۵ با مودم 5G اسنپدراگون X60 داخلی، اپل A15 و Kirin 1100 برای هواوی و در نهایت مدیاتک دایمنسیتی ۲۰۰۰ است.

از جمله پردازنده ها یک پردازنده AMD مبتنی بر معماری ذن 4 خواهند بود اما لیست کارتهای گرافیکی بسیار جالب تر به نظر می رسد. این مدل از AMD در RDNA 3 ، GPU های انویدیا مبتنی بر معماری هاپر و حتی GPU های گسسته 5 نانومتری Intel Xe برخوردار است!

تحلیلگران پیش بینی می کنند درآمد TSMC از تولید ۵ نانومتری در سال جاری به 10٪ از کل و سال آینده به 25-30٪ برسد. این شرکت پس از فناوری پردازش 5 نانومتر N5 به پیشرفته تر 5 نانومتر N5 + تغییر می کند. این اتفاق در سال 2022 رخ خواهد داد.

به نظر می رسد همه چیز نشان می دهد که شرکت تایوانی از پیشرفت خود در زمینه تراشه‌های ۵ نانومتری، از نظر بازده و ظرفیت های تولیدی، بهره می برد تا حداکثر مشتری را، همانطور که قبلاً در فرآیند ۷ نانومتری انجام داده است، به ضرر سامسونگ ببرد. این شرکت کره‌ای همیشه می تواند بخشی از سفارشات را بازیابی کند اما به عنوان یک منبع جایگزین.

براساس آخرین گزارش ها، دولت ترامپ در حال مذاکره با تولیدکنندگان صنعتگر از جمله اینتل و TSMC برای ساخت کارخانه ها در ایالات متحده است. این اقدام به ایالات متحده کمک می کند تا وابستگی خود به واردات آسیا را کاهش دهد. علاوه بر این، گزارش ها ادعا می كنند كه برخی از مقامات دولت آمریكا نیز در حال تلاش برای تهیه پیش نویس در سامسونگ هستند. آنها با تولید تراشه های پیشرفته تر در ایالات متحده به سامسونگ الکترونیک کمک می کنند تا بازار ایالات متحده خود را گسترش دهند.

نظر شما چیست؟ منتظر چیپست های جدید هستید؟

نوشته کایرین ۱۰۰۰ یک تراشه ۵ نانومتری برای سال ۲۰۲۰ است و کایرین ۱۱۰۰ برای سال ۲۰۲۱ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.