مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو در سال ۱۴۰۰

داستان ادامه دار مشکل با گوشی های “مثلا لوکس” همچنان وجود دارد. می گوییم “مثلا لوکس” چون اصلا رده قیمت ۶۰۰ یورو شامل تعریف “لوکس” نمی شود، این را ما می دانیم اما شاید آقایان که عموما موبایل بالای ۱۰۰۰ دلاری (یا معادلش در بازار اروپا که توسط شرکت ها ۱۰۰۰ یورو تعیین می شود) در دست دارند، ندانند. در تعریف موبایل ها، رده ۶۰۰ یورو را می توان پرچمدار اقتصادی یا گوشی های میان رده دانست. به هر صورت، خبر تازه این است که مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو در سال ۱۴۰۰ اعمال می شود. اما این یعنی چه؟

مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو

قرار است که دولت سال آینده از واردات گوش‌های لوکس با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار عوارض بگیرد.

مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ بنایی برای دریافت عوارض یا به نوعی حقوق ورودی از گوش‌های خارجی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار نداشت و در ردیف‌های درآمدی چنین درآمدی پیش بینی نشده بود. ولی اعضای کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کردند که دولت از گوش‌های موبایل ساخته شده خارجی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان حقوق ورودی گمرکی بگیرد.

مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو

مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو

با توجه به اینکه کلیات لایحه بودجه سال آینده در صحن علنی مجلس رد شد، دولت در اصلاحیه لایحه با استقبال از نظر مجلس، برای سال ۱۴۰۰ دریافت حقوق ورودی همان ۲۵۰۰ میلیارد تومان از گوشی‌های لاکچری (توجه داشته باشید که خطاب به موبایل های بالای ۶۰۰ یورو است) را پیشنهاد داده است.

در همین زمینه اکبر سلطانی کارشناس سامانه همتا گفته بود:

کل صنعت لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی، یخچال و تلویزیون، سالانه یک میلیارد یورو ارز می‌خواهد و ما ۲۵ درصد این ارز را برای گوشی‌های لوکس که از نظر تعدادی فقط ۵ درصد تلفن همراه کشور هستند، اختصاص دادیم.

پیش از این نیز روح الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس عنوان کرده بود:

در شرایط تنگای ارزی قطعا واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو مثل اپل آمریکایی هیچ توجیه اقتصادی ندارد. باتوجه به درآمد سرانه ایرانیان و سایر شاخص‌های کلان اقتصادی، وجود انبوه ماشین و موبایل لوکس در کشور هیچگونه سازگاری با اقتصاد ایران ندارد. کشور‌های توسعه یافته بر دارندگان خودرو لوکس و همچنین مالکان خانه‌های اضافی، مالیات اعمال می‌کنند، اما متأسفانه دولت ما اراده انجام این اصلاحات را در شرایط تحریمی ندارد.

با این شرایط، خرید یک پرچمدار در سال ۱۴۰۰ حتی سخت تر از این سختی بی منطقی که همین الان هم هست، خواهد بود! نظر شما چیست؟ فکر می کنید که این عملکرد منطقی است؟ آیا کاربری که مایل است یک موبایل بالای ۶۰۰ یورو بخرد واقعا باید جور شرایط بد کشور را بکشد؟!

نوشته مالیات روی گوشی بالای ۶۰۰ یورو در سال ۱۴۰۰ اولین بار در ترنجی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code