فیلم باربی در دو سوی کره زمین به مشکل خورد
1 min read

فیلم باربی در دو سوی کره زمین به مشکل خورد

مقامات ویتنام نمایش فیلم «باربی» گرتا گرویگ را ممنوع کردند و در بریتانیا هم تماشای آن برای کودکان به تنهایی ممنوع شد.

به نقل از ورایتی، «باربی» فیلمی از کمپانی برادران وارنر با بازی مارگو رابی و رایان گاسلینگ، یکی از فیلم‌های تابستانی است که به نظر می‌رسد مشتاقان زیادی داشته باشد.

این فیلم که قرار بود ۲۱ جولای (۳۰ تیر) در ویتنام هم اکران شود، حالا اجازه اکران خود را از دست داده است. دلیل آن هم این است که در صحنه‌ای از فیلم نقشه‌ای با «۹ خطِ تیره» نشان داده می‌شود که ادعاهای ارضی چین در دریای چین جنوبی را تفکیک کرده، در حالی که ویتنام می‌گوید این ادعا به معنی نقض حاکمیت آن است و این مناطق به این کشور تعلق دارند.

وی کین تان، مدیر کل اداره سینمای ویتنام که زیر نظر وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری است، روز دوشنبه گفت که تصمیم این ممنوعیت را شورای ملی ارزیابی فیلم گرفته است.

بسیاری از همسایگان چین، از جمله ویتنام، ادعاهای ارضی مشابهی برای این منطقه دارند و به شدت ادعاهای چین را به چالش می‌کشند. سال ۲۰۱۶، یک دادگاه حل اختلاف سازمان ملل در لاهه به اتفاق آرا علیه «خط‌تیره‌ها» رای داد. با این حال، در حالی که داوری دریای چین جنوبی نهایی و لازم‌الاجرا بود، مکانیسم روشنی برای اجرای آن وجود ندارد و چین نیز گفته این نظر را به رسمیت نمی‌شناسد.

تصویرهای مشابه این چنینی پیشتر هم برای نمایش چندین فیلم و سریال تلویزیونی در ویتنام مشکلاتی ایجاد کرده بود. انیمیشن دریم ورکس به نام «ممکن» سال ۲۰۱۹ به همین دلیل توقیف شد و سال گذشته «آنچارتد» سونی با بازی مارک والبرگ و آنتونیو باندراس نیز به همین سرنوشت دچار شد و این فیلم پس از گذشت یک هفته از اکران در سینماها متوقف شد. سال ۲۰۲۰ هم سریال‌های «سر روی شانه من بگذار» و «خانم وزیر» صحنه‌های حاوی نقشه را حذف کردند و سال ۲۰۲۱ درام جاسوسی استرالیایی نتفلیکس از بازار ویتنام کنار گذاشته شد.

در همین حال اسکرین گزارش کرده که «باربی» به دلیل زبان تند، کنایه ملایم و رفتار خطرناک رتبه ۱۲A را در بریتانیا دریافت کرد.

هیات رده‌بندی فیلم بریتانیا که مسئول رده‌بندی سنی فیلم‌ها در بریتانیا است، با اشاره به صحنه‌ای که در آن کودکی موهای عروسکی را با استفاده از فندک آب می‌کند، به زبان خشن، القای متوسط این صحنه و رفتار خطرناک آن اشاره کرد و آن را در طبقه بندی ۱۲A قرار داد.

صحنه‌های دعوای کمیک از جمله مشت، لگد، ضربه سر و استفاده از سلاح‌ها و اشاره‌های کلامی به مرگ و سلامت روان هم از جمله مواردی است که موجب این تصمیم گیری شده است. صحنه‌ای هم حاوی خشونت و تهدید جنسی ارزیابی شده است.

امتیاز ۱۲A در بریتانیا به این معنی است که کودکان زیر ۱۲ سال تنها در صورت همراهی بزرگسالان می‌توانند فیلم را ببینند.

هر دوی این تصمیم‌گیری‌ها در ۲ سوی کره زمین در یک روز نصیب «باربی» شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code